
Google i Żywiec zmienili swoje logo czyli flat design jako „nowy” trend w projektowaniu graficznym.
Wstęp
Patrząc na flat design mam wrażenie, że cofamy się w czasie. Dawniej to ograniczenia technologiczne zmuszały nas do zastosowania pewnych uproszczonych rozwiązań w projektowaniu graficznym. Dziś okazuje się, że ten minimalizm znajduje zastosowanie w urządzeniach mobilnych i staje się coraz bardziej popularny wśród grafików.
Flat design jest dowodem na to, że moda, a w tym przypadku styl lubi powracać. Dzięki niemu potwierdza się przekonanie, że w prostocie tkwi piękno.
Flat design
Czyli „projektowanie płaskie” jako styl grafiki pozbawionej cieniowania i gradientów oparty jest na tworzeniu prostych kształtów i typografii na potrzeby urządzeń mobilnych.
Wykorzystanie
Zarówno aplikacje mobilne, strony www, interfejsy (np. w bankowości elektronicznej) jak i cała wizualizacja firmy staje się dzięki niemu prostsza i bardziej czytelna. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zmianę całej identyfikacji wizualnej korzystając z możliwości jakie daje nam flat design.
Cechy wiodące
Żywe barwy stawiane często w kontrastach przyciągają wzrok i sprawiają, że użytkowanie staje się przyjemniejsze.
Stosowanie na przemian dużych i małych, cienkich i pogrubionych fontów pozwala na wyfiltrowanie najważniejszych treści oraz przykuwa uwagę odbiorców.
Źródło:Thedesignwork
Proste ikony, piktogramy, przyciski bez zaokrągleń i innych udziwnień mają powodować, że dana strona, czy aplikacja stają się jeszcze bardziej czytelnie, zaś użytkownik ma przede wszystkim skupić się na funkcjonalności i treści jaką projektant chciał nam przekazać.
Wykorzystuje także cienie, by dodać głębi i wymiarowości swoim obrazom.
Podsumowanie
Największą popularność flat design zyskał w momencie wydania przez Microsoft Windows 8.
Obecnie już prawie wszędzie możemy spotkać przykłady projektowania płaskiego: w internecie, w smartfonach, w gazetach, nawet na ulicznych bilbordach czy szyldach.
Flat design jest prostym przykładem ciągłej walki formy nad treścią. Aby nie popaść jednak w zbytni minimalizm należy odpowiednio wyważyć zastosowanie pewnych elementów, odnaleźć harmonię pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością.
Należy pamiętać też, że naszym celem przy użyciu tego stylu jest osiągnięcie jak największego wpływu na odbiorcę za pomocą możliwie najmniejszej ilości elementów.
Styl ten znalazł zastosowanie także w naszych projektach.
Jeśli uważasz, że ten materiał może być pomocy Tobie lub innym udostępnij go na wybranym portalu społecznościowym.
Masz wiedzę, którą możesz się podzielić? Zapraszam do komentowania!
Wszystkie znaki towarowe stanowią własność odpowiednich firm.