Twoje dziecko zbyt dużo czasu spędza przed ekranem? Zobacz jak prawidłowo wspierać je w „cyfrowym dorastaniu”.

screen time

Screen time wg amerykańskich pediatrów

Amerykańscy pediatrzy z AAP (The American Academy of Pediatrics) wyjaśniają, że „screen time” czyli czas spędzany przed ekranem jest nieuniknionym elementem życia rodzinnego w obecnych czasach. Podkreślają, że jest on różny w zależności od wieku i urządzeń z jakich korzystają dzieci (telefony, tablety, komputery, telewizja). Wydali także zalecenia wobec użytkowników współczesnych nośników wraz z ( i tu należy się ukłon w stronę pomysłodawców) narzędziem do zarządzania „cyfrowym czasem” tak, by pomóc dzieciom dorastać w sieci tj. w otoczeniu tych wszystkich urządzeń z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zdrowia (link do planera w języku ang,). Najważniejsze to przede wszystkim dostrzec problem i świadomie wdrażać zalecenia:

1.Wspólna zabawa online

Pediatrzy zachęcają do uczestnictwa rodziców w ich cyfrowym życiu. Biorąc w nim czynny udział poprzez np. wspólne gry i zabawy online spędzają razem czas, co jest najlepszym prezentem, bo w ten sposób dają swoim dzieciom siebie.

2.Wyznacz wolne strefy

Rodzice powinni przede wszystkim ustanowić strefy całkowicie wolne od technologii (Digital-Free Zones). Elektronika jest bardzo wciągająca i niektóre dzieci mogą stać się przez to kapryśne, jeszcze inne wycofane, dlatego chociażby podczas posiłków należy zrezygnować z cyfrowych urządzeń.

3.Odpowiedni dobór

Nie wszystkie gry i aplikacje są tworzone jednakowo mimo, iż ich kategorie nazywają się podobnie np. „edukacyjne„.  Skype z babcią podtrzyma relacje i wpłynie o wiele korzystniej na dziecko niż agresywna gra. Należy więc pamiętać o odpowiednim doborze rozwiązań. Jak to zrobić w możliwie najlepszy dla nich sposób? Oto kilka linków do opiniowanych przez innych rodziców gier i aplikacji: Komputerświat, Wcosiębawić, Czymzająćmalucha.

4.Zachowaj ostrożność

Rozwijanie tożsamości, budowanie relacji poprzez portale społecznościowe nie jest niczym złym, jednakże należy zachować czujność z uwagi na możliwość publikowania negatywnych treści np. związanych z przemocą.

5. Spacer, spacer i jeszcze raz spacer

Istotne jest również aby zapewnić dzieciom doświadczenia wolne od urządzeń cyfrowych jak np. spacer czy inne zajęcia, w których rodzice mogą poświęcić im całą swoją uwagę. Nawet najbardziej odpowiedzialne wykorzystanie mediów nie zastąpi czasu spędzonego w interakcji z innymi.

6.Bądź gotów na błędy

Podobnie jak w normalnym życiu dzieci mogą popełniać błędy online. Ważne aby to rodzice uczyli etykiety i właściwych zachowań w internecie wprowadzając je w odpowiedzialne życie w sieci. Zaś ewentualne błędy niech będą lekcją i służą do wyciągania wniosków na przyszłość zarówno dzieciom jak i dorosłym.

7.Nabywanie umiejętności w rzeczywistości

Bezpośrednie interakcje społeczne i aktywność fizyczna są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Muszą one nabyć podstawowe umiejętności życiowe, bez względu na to jak powszechna stanie się elektronika. Powinny mieć możliwość tworzenia, kreowania bez posługiwania się elektroniką.

Zakończenie

Narzędzie opublikowane przez AAP ma nam w tym wszystkim pomóc i jeśli subiektywnie mam oceniać uważam, że jest to dobre rozwiązanie, bo daje nam możliwość stworzenia oraz wydrukowania planu, który będzie czymś w rodzaju rodzinnej umowy, do której wszyscy (miejmy nadzieję) będą się stosować. Chodzi tu bardziej o wyznaczanie i przestrzeganie pewnych domowych zasad, bo nawet najlepsza kontrola nam nie pomoże wobec ewolucji (chyba mogę tak powiedzieć) jakiej jesteśmy świadkami, ani nawet największe starania jeśli nie wypracujemy wspólnego uznania i poszanowania dla domowych zasad. Jestem ciekawa jak to wygląda u Was. Zapraszam do komentowania.

Ubolewam, że nie ma wersji polskiej planera. Mam nadzieję, że uzyskam pozytywną odpowiedzieć z AAP w kwestii opublikowania polskiej wersji językowej i być może w przyjaźniejszej oprawie.

Jeśli uważasz, że powyższa treść jest przydatna i może być użyteczna także dla innych – udostępnij proszę.

Szczegółowe informacje dotyczące raportu AAP znajdziesz tutaj.